Forumas
Labas, ką skaitai?
 

Apklausa

 

Liepos mėnesio knygų trejetukas

1. Išrinkta liepos mėnesio knyga


Casta, Stefan
Vasara su Mere Lu
Apysaka / iš švedų k. vertė Mantas Karvelis. - Vilnius: Gimtasis žodis, 2007. – 206 p.

Bandau prisiminti, kodėl man tokį gilų įspūdį padarė 2007-aisiais lietuvių kalba pasirodžiusi ši švedų rašytojo Stefano Kastos (g. 1949) knyga? (Beje, švediškai ji išėjo 1997.) Aha... taigi: turėjome jau nemažai dramatiškų knygų paaugliams apie skyrybas, tėvų dramas, sudėtingus, slogius pačių paauglių išgyvenimus... "Vasaroje su Mere Lu" to irgi yra: Adamas ir Merė Lu užaugo nedarniose šeimose, patyrė psichologinių dramų. O Merė Lu, protestuodama prieš tėvo neištikimybę mamai, netgi tapo invalide. Tačiau rašytojui tai tik išeities situacija, jis eina toliau.

Du penkiolikmečiai leidžia vasarą atokioje sodyboje. Jų bendravimas – tai noras vienam kitą pažinti, padėti. Tai savęs tobulinimo vasara. Adamas įsipareigojęs išmokti plaukti, Merė Lu skatinama pakilti iš invalido vežimėlio. Knyga skiriasi nuo dažnos anksčiau išleistos ir tuo, kad apsieina be pornografijos. Tiesa, susilietę jauni kūnai pabunda, bet... geriausiu atveju tai tik graži, saikinga erotika. Apskritai, knyga saikingai filosofiška, saikingai poetiška. Apie gražias, save tobulinčias, nors ir taip jau ne visai eilines (Adamas – gabus dailininkas) asmenybes.

Daugeliui paauglių linkėčiau praleisti vasarą taip prasmingai ir gražiai, kaip knygoje "Vasara su Mere Lu". O liepos mėnesį praleisti su tąja knyga...

                                                                                               Kęstutis Urba


2.Dahl, Roald
Raganos

Apysaka / Iš anglų kalbos vertė Arvydas Sabonis. - Vilnius: Homo faber, 1997. - 208 p.

Knygą "Raganos" tiesiog privalu perskaityti kiekvienam planetos vaikui – tiek berniukui, tiek mergaitei. Privalu, jei jie nori sveiki sulaukti pilnametystės…

Gerai žinomas anglų rašytojas Roaldas Dahlas intriguojančia, kiek makabriška rašymo maniera pasakoja apie Raganas – labiausiai pasaulyje vaikų nekenčiančias būtybes. Rašytojas atskleidžia, kas jos tokios yra, kuo užsiima. O labiausiai skaitytojas turėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip jas atpažinti. Pasirodo, tai visiškai įmanoma. Tereikia pastebėti kai kurias smulkmenas… Pavyzdžiui, tikra ragana net vasarą dėvi pirštinaites. Kodėl? Tai sužinosite perskaitę knygą. Taipogi ant tikrų raganų galvų neauga plaukai, todėl bijodamos būti identifikuotos, jos dėvi perukus… Dar vienas ypatingas raganos bruožas – plačios šnervės. Juk joms svarbu užuosti vaikus… Tai dar toli gražu ne visi raganoms būdingi bruožai, padėsiantys atskirti, kur paprasta moteris, o kur nuožmi ir negailestinga vaikų žudikė ragana.

Apysakoje "Raganos" yra daugybė naudingos informacijos visiems tiems, kurie nenusiteikę būti sumedžioti ir žiauriai sudoroti klastingųjų raganų.

"Raganos" – tai ne tik naudingas pradžiamokslis apie Raganų padermę. Tai taip pat be galo įtempta ir įdomi istorija apie buvusią raganofilę (tai žmogus, kuris tyrinėja raganas) senelę ir jos anūką, kuris netikėtai pakliuvo raganoms į nagus. Jiedu lengvai nepasiduoda, ir raganoms tenka pamatyti, jog žmonės gali būti tvirtesni ir sumanesni, nei jos įsivaizduoja. Tačiau ši istorija ne tiems, kurie tikisi laimingos pabaigos… Būtent netikėta ir keista pabaiga galutinai sukrečia skaitytoją.

"Raganos" – viena kraupiausių, smagiausių ir įsimintiniausių knygų, kokias esu skaičiusi. Roaldas Dahlas yra pasakęs, jog jo rašymo paslaptis - tai sąmokslas su mažaisiais skaitytojais. Ir išties, sąmokslą galime įžvelgti kiekviename knygos skyriuje… O kokios nuotaikingos ir išraiškingos Quentino Bleiko iliustracijos!

                                                                                                  Urtė Uliūnė


3.


Snopkevič, Halina
Svajonės ir dvejonės
Vertė Aldona Liobytė; iliustr. Teresa Vilbik. - Vilnius: Vaga, 1970. - 182 p.

Nežinau, ar rasite šią knygą...  Ji - retenybė.

Gal rasite?

Namų bibliotekėlėse ar miestų, miestelių bibliotekose.

Jei rasite, parodykite savo mamoms, tetoms,  močiutėms. Ir pamatysite - įvyks stebuklas. Jos pajaunės. Gal net ims spiegti iš džiaugsmo, šokti tvistą, letkį ar šeiką. Juk tai - jų jaunystės knyga.

Knyga apie meilę...

Nesensta meilė - jei tikra.

O ir  knygos - jei nuoširdžios - nesensta.

Liudkos ir Mareko istorija nėra tokia skaudi ir dramatiška, kaip Džiuljetos ir Romeo. Nors panaši... Kokia laimė, kad du žmonės, vienas kitam lemti, pagaliau praregėjo. Nebesityčiojo vienas iš kito, nepaisė draugų ir draugių nuomonės.

O juk Liudka buvo juodai įsikliopinusi  kur kas vyresnį poną - elegantišką, apsukrų ir... abejingą visam pasauliui.

Klausykite, panos. Rašau kuo atviriausiai. Skaitydama šią knygą, buvau užsisvajojusi: kur mano Marekas?

Po daugelio metų jį radau. Žmogų iš knygos.

Būna ir taip: knygose parašyta teisybė.

Šioje - juokingoje, naivioje, jaunatviškoje - tai jau tikrai.   

                                                                                     Gintarė Adomaitytė 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.